სესილია თაყაიშვილის იუბილეს მულტიმედიური გამოფენა მიეძღვნა
სესილია თაყაიშვილის დაბადებიდან 115 წლის იუბილეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი ონლაინგამოფენას უძღვნის.
მულტიმედიური ექსპოზიცია მსახიობის დაბადების დღემდე 1 დღით ადრე - 16 სექტემბერს - ხელმისაწვდომი გახდა ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/sesilia-taqaishvili-1
სესილია თაყაიშვილი 1906 წლის 17 სექტემბერს ბათუმში დაიბადა. სამსახიობო მოღვაწეობა თეატრში დაიწყო და სპექტაკლებში 120-მდე როლი განასახიერა. დიდია მისი ღვაწლი ქართულ კინომატოგრაფიაში, სადაც 1945 წლიდან მოღვაწეობდა და 40 ფილმში ითამაშა.
ექსპოზიცია მოიცავს ფოტოებს მხატვრული ფილმების გადასაღები მოედნებიდან და თეატრალური სპექტაკლებიდან, აფიშებს, ფრაგმენტებს დოკუმენტური ფილმიდან „სესილია თაყაიშვილი“, აუდიოჩანაწერებს და წერილობით დოკუმენტებს.
ფოტოებს შორისაა კადრები მხატვრული ფილმების გადასაღები მოედნებიდან: „აბეზარა" (1956), „ჩვენი ეზო" (1957), „მანანა" (1958), „საბუდარელი ჭაბუკი" (1958), „მე, ბებია, ილიკო და ილარიონი" (1962), „თოჯინები იცინიან" (1963) და ა.შ. ამასთან, დამთვალიერებელი იხილავს სესილია თაყაიშვილის საოჯახო ალბომის ფოტოსურათებს, რომელიც მსახიობის თეატრალურ როლებს ასახავს: სიუზონი სპექტაკლში „ფიგაროს ქორწინება" (1937); პარასკევა სპექტაკლში „ნაპერწკალიდან" (1937); პრიუდანსი სპექტაკლში „მარგარიტა გოტიე" (1940); ჰერცოგინია გალზბურგი სპექტაკლში „რიუ ბლაზი" (1941); კატარინა სპექტაკლში „ჭირვეული ცოლის მორჯულება" (1943); ბარონესა შტრალი სპექტაკლში „მასკარადი" (1946); ელისაბედ დედოფალი სპექტაკლში „მარიამ სტიუარტი" (1955).

The National Archive of the Ministry of Justice of Georgia has dedicated an online exhibition to the legendary Georgian actress on the 115th anniversary from her birth.
The multimedia exposition became available 1 day before the actresses’ birthday - September 16 - at the following link: https://archive.gov.ge/ge/sesilia-taqaishvili-1.
Sesilia Takaishvili was born on September 17, 1906 in Batumi. She started her acting career in theater and played up to 120 roles in various plays. Her contribution to Georgian cinematography is equally as valuable, as she had acted in over 40 films from 1945 to 1983.
The exhibition includes photos from film productions and theatrical performances, as well as posters, excerpts from the documentary "Sesilia Takaishvili", audio recordings and written documents.
Among the photos are footage from films: “Abezara” (1956), “Our Yard” (1957), “Manana” (1958), “Young One from Sabudara” (1958), “Me, Grandma, Iliko and Ilarion” (1962), "Dolls Laugh" (1963), etc. In addition, the viewers will also see the photos of Cecilia Takaishvili's family album, which depicts her performing the following theatrical roles: Susanna in the play "The Marriage of Figaro (Le nozze di Figaro)" (1937); Friday in the play "Spark" (1937); Prudence in the play "Margarita Gauthier" (1940); Duchess Galzburg in the play "Ryu Blaze" (1941); Katherina in the play "The Taming of the Shrew" (1943); Baroness Shtral in the play "Masquerade" (1946); Queen Elizabeth in the play "Mary Stuart" (1955).