თბილისისა და ქუთაისის ცენტრალური არქივების მკვლევართა დარბაზების მუშაობა განახლდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კიდევ ორ მკვლევართა დარბაზში 9 მარტს მუშაობა განახლდა.
ეს დარბაზებია:
ქუთაისის ცენტრალური არქივი (ქუთაისი, ირაკლი აბაშიძის გამზირი N20ა);
თბილისის ცენტრალური არქივი (თბილისი, სერგო ზაქარიაძის ქუჩა N4).
1 მარტიდან მკვლევართა დარბაზი უკვე გაიხსნა შემდეგ ლოკაციებზე:
საისტორიო ცენტრალური არქივი (ვაჟა-ფშაველას გამზ. N1);
უახლესი ისტორიის ცენტრალური არქივი (ვაჟა-ფშაველას გამზ. N1);
კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივი (ვაჟა-ფშაველას გამზ. N1);
აღსანიშნავია, რომ მკვლევართა დარბაზში პირი დაიშვება მხოლოდ წინასწარი დაჯავშნის პრინციპით იმ შემთხვევაში, თუ წერილობითი მიმართვის საფუძველზე მიღებული აქვს მკვლევართა დარბაზში მუშაობის ნებართვა. ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეული ინფექციის (COVID-19) გავრცელების პრევენციის მიზნით, მკვლევართა დარბაზში იმოქმედებს შეზღუდვები და მკვლევარებმა უნდა დაიცვან შემუშავებული რეკომენდაციები, რათა საფრთხე არ შეუქმნან გარშემომყოფებს.
ეროვნული არქივის მკვლევართა დარბაზში დაშვებისა და მუშაობის წესების შესახებ დეტალური ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/mkvlevarta-darbazi.
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ ბიბლიოთეკებისთვის შემუშავებულ ზოგად რეკომენდაციებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე: https://www.moh.gov.ge/uploads/files/2020/Failebi/01_227brdzaneba_danartebit/Danarti_N36_-bibliotekebi.pdf.

The Reading Rooms of Tbilisi and Kutaisi Central Archives Resumed its Work
Two more reading rooms of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia will resume its work on March 9.
These reading rooms are as follows:
Kutaisi Central Archive (Kutaisi, 20a Irakli Abashidze Avenue);
Tbilisi Central Archive (Tbilisi, 4 Sergo Zakariadze Street).
Since March 1 the reading rooms are already opened on the foolowing locations:
• Central Historical Archive (1 Vazha-Pshavela Ave.);
• Central Archive of Contemporary History (1 Vazha-Pshavela Ave.);
• Central Archive of Audio-Visual Documents (1 Vazha-Pshavela Ave.).
It should be noted that a person is allowed in the reading room only on the prebooking principle, with mask and hand hygiene, using dezo barrier.
To see the general recommendations developed for libraries by the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia visit the link:  https://www.moh.gov.ge/uploads/files/2020/Failebi/01_227brdzaneba_danartebit/Danarti_N36_-bibliotekebi.pdf
In order to prevent the spread of a new Coronavirus (SARS-CoV-2) infection (COVID-19), detailed information on restrictions in the reading room, reading room access and operating rules is available at: https://archive.gov.ge/en/mkvlevarta-darbazi