თსუ-სა და საქართველოს ეროვნული არქივის თანამშრომლობით ლევილის მამულის ისტორიის შესახებ გამოცემა მომზადდება
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და საქართველოს ეროვნულ არქივს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა მემორანდუმის მიზანი ლევილის მამულის ისტორიასთან დაკავშირებული ორენოვანი (ქართულ-ფრანგული) წიგნის ერთობლივად მომზადება და გამოცემაა. თანამშრომლობის დოკუმენტს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ და ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა მოაწერეს ხელი.
ლევილის მამული საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკისა და მომდევნო პერიოდის შესახებ უამრავ მოგონებას, ინფორმაციას ინახავს. მათი გაცნობა უმნიშვნელოვანესია როგორც პირველი რესპუბლიკის თემის შემსწავლელი  მკვლევრებისთვის და  პოლიტიკური ემიგრაციის ისტორიით დაინტერესებული ნებისმიერი პირისთვის, ასევე ამ პერიოდის ისტორიის პოპულარიზაციისთვის.
წიგნის ავტორი ტიერი ბერიშვილია  საფრანგეთში ქართული ემიგრაციის წარმომადგენლების, ნოე რამიშვილისა და მამია ბერიშვილის შთამომავალი. გამოცემა ქართული ემიგრაციის 1921-2016 წლების პერიოდს მიეძღვნება. მასში აღწერილი იქნება  ლევილის ქართული მამულის ისტორია – პირველი ემიგრაციის ჩასვლიდან, მამულის საქართველოსთვის გადმოცემამდე. ავტორისეული მოგონებების საშუალებით, მკითხველი გაეცნობა ქართველთა მამულში განვითარებულ პოლიტიკურ თუ ყოველდღიურ ისტორიებს
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ძალისხმევით, 2016 წელს ხელი მოეწერა „ლევილის შატოსა და მამულის“ საქართველოსთვის გადმოცემის აქტს, რითაც დასრულდა 25-წლიანი ისტორიული პროცესი და მამული საქართველოს დაუბრუნდა.
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და საქართველოს ეროვნულ არქივს შორის ნაყოფიერი თანამშრომლობით არაერთი პროექტი განხორციელდა. მათ შორის, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის 100 წლის იუბილესთან დაკავშირებით, 2018 წელს ერთობლივად მომზადდა სამენოვანი (ქართულ-ფრანგულ-ინგლისური) გამოცემა საქართველოს რესპუბლიკის პირველი მთავრობის თავმჯდომარის, ნოე რამიშვილის შესახებ.

A Publication on the History of the Leville Estate Will Be Prepared in Cooperation With Tbilisi State University and the National Archives of Georgia
A memorandum of cooperation was signed between Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and the National Archives of Georgia. The purpose of the memorandum is to jointly prepare and publish a bilingual (Georgian-French) book on the history of the Leville estate. The cooperation document was signed by Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Rector Giorgi Sharvashidze and Director General of the National Archives of Georgia Teona Iashvili.
The Leville estate holds a wealth of memories and information about the First Democratic Republic of Georgia and its aftermath. Getting to know them is important both for scholars studying the topic of the First Republic and for any person interested in the history of political emigration, as well as for popularizing the history of this period.
The author of the book is Thierry Berishvili - a descendant of Noe Ramishvili and Mamia Berishvili, representatives of Georgian emigration to France. The publication is dedicated to the period of Georgian emigration in 1921-2016. It will describe the history of the Georgian land of Leville - from the arrival of the first emigration to the transfer of the land to Georgia. Through authorial memoirs, the reader will get acquainted with the political or everyday stories developed in the land of Georgians.
It should be noted that due to the efforts of the Ministry of Justice of Georgia, in 2016, the deed of transfer of the "Leville Chateau and Land" to Georgia was signed, thus ending a 25-year historical process and the land was returned to Georgia.
Numerous projects have been implemented in fruitful cooperation between Tbilisi State University and the National Archives of Georgia. Among them, in connection with the 100th anniversary of the Democratic Republic of Georgia, in 2018 a trilingual (Georgian-French-English) edition about the Chairman of the First Government of the Republic of Georgia, Noe Ramishvili was jointly prepared.