ვირტუალური გამოფენა „მეორე ინტერნაციონალის დელეგაცია საქართველოში. 1920“ საიუბილეო თარიღს მიეძღვნა
მეორე სოციალისტური ინტერნაციონალის დელეგაციის საქართველოში სტუმრობიდან 100 წელი გავიდა. სწორედ ამ თარიღს ეძღვნება საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის ვირტუალური გამოფენა, რომელზე წარმოდგენილია მეორე ინტერნაციონალის დელეგაციის ვიზიტის ამსახველი ვიზუალური და წერილობითი დოკუმენტები. ექსპონატებს შორისაა დელეგაციის წევრების დახვედრისა და საზეიმო ცერემონიის პროტოკოლები; დელეგაციის რეგიონებში მოგზაურობის განრიგი; ქართული პრესის გამოხმაურება ვიზიტის თაობაზე და მრავალი სხვა. საარქივო მასალა ნათლად წარმოაჩენს ვიზიტის დეტალებსა და მნიშვნელობას.
აღსანიშნავია, რომ მეორე სოციალისტური ინტერნაციონალის დელეგაცია საქართველოს პირველ დემოკრატიულ რესპუბლიკას 1920 წლის შემოდგომაზე ეწვია. დელეგაციის შემადგენლობაში შედიოდნენ ევროპაში გავლენიანი პოლიტიკოსები: მეორე ინტერნაციონალის ლიდერი კარლ კაუცკი, დიდი ბრიტანეთის მომავალი პრემიერ-მინისტრი რამზეი მაკდონალდი, საფრანგეთის პარლამენტის წევრი პიერ რენოდელი, ბელგიის იუსტიციის მინისტრი ემილ ვანდერველდე, ბელგიის სამეფოს მომავალი პრემიერ-მინისტრი კამილ ჰიუსმანსი და სხვები.
სამშობლოში დაბრუნების შემდეგ დელეგაციის წევრებმა ევროპულ პრესაში მრავალი პუბლიკაცია გამოაქვეყნეს, მოაწყვეს შეხვედრები, წაიკითხეს მოხსენებები საქართველოს დამოუკიდებლობის მხარდაჭერისა და ქართული დემოკრატიის დაცვის აუცილებლობის შესახებ. ამ ვიზიტმა დიდი გამოხმაურება ჰპოვა ევროპულ პოლიტიკურ წრეებში, გაზარდა საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ცნობადობა და დიდწილად უზრუნველყო საქართველოს დე იურე დამოუკიდებლობის აღიარება.

Virtual Exhibition “Delegation of the Second International in Georgia. 1920" is Dedicated to the Anniversary Date
100 years have passed since the visit of the delegation of the Second Socialist International to Georgia. The virtual exhibition of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is dedicated to this date. Visual and written documents reflecting the visit of the delegation of the Second International are presented on the virtual exhibition. Among the exhibits are the protocols of meeting of the delegation members and the solemn ceremonies; Travel schedule of the delegation to regions; Georgian press response to the visit and many more. The archival material clearly shows the details and significance of the visit.
It should be noted that the delegation of the Second Socialist International visited the First Democratic Republic of Georgia in the autumn of 1920. The delegation included influential European politicians: The leader of the Second International, Carl Kautsky, the future Prime Minister of the United Kingdom, Ramsey MacDonald, the Member of the French Parliament, Pierre Renodel, the Minister of Justice of Belgium, Emile Vandervelde, the future Prime Minister of the Kingdom of Belgium, Camille Huysmans, and others.
After returning to their homeland, the members of the delegation published numerous publications in the European press, organized meetings, read reports on the support of Georgia's independence and the need to protect Georgian democracy. This visit received a great response in European political circles, increased the awareness of the First Republic of Georgia and largely ensured the de jure recognition of Georgia's independence.
The virtual exhibition can be viewed on the website of the National Archives, at the following link: https://archive.gov.ge/en/2020-1/meore-internatsionalis-delegatsia-sakartveloshi-1