„წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების“ „ერთის გულშემატკივრის ქართველის“ ქველმოქმედება
იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა მიმდინარე კვირის დოკუმენტად შეარჩია სტეფანე ზუბალაშვილის, ქართველი მრეწველისა და მეცენატის წერილი „წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების“ გამგეობისადმი საზოგადოების დაარსებიდან 25 წლის იუბილესთან დაკავშირებით 10 000 მანეთით დახმარების შესახებ.
1904 წლის 5 აპრილით დათარიღებული წერილი, რომელიც სტეფანე ზუბალაშვილმა ბაქოდან „ფულის ბილეთთან“ ერთად გამოაგზავნა, ეროვნულ არქივში, „ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების“ ფონდში ინახება.
„ჩვენის საზოგადოების 25 წლის ფრიად თვალსაჩინო და განუწყვეტლის შრომის აღსაბეჭდად მე განვიზრახე შეძლებისდაგვარად დავეხმარო საზოგადოებას. ამასთანვე გიგზავნით 10.000 მან. და გთხოვთ მიიღოთ ეს მწვლილი ჩემგან, როგორც ერთის გულშემატკივრის ქართველისაგან. ღრმა პატივისცემით დავშთები. სტეფანე ზუბალაშვილი. ბაქო“.

Charity of “One Responsive Georgian” of “The Society for the Spreading of Literacy among Georgians”
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia chose the letter of Stephane Zubalashvili to the board of "The Society for the Spreading of Literacy among Georgians" for the project "Weekly Document". Stephane Zubalasvili was a Georgian manufacturer and philanthropist and the letter is about the financial aid of 10 000 Rubles for the 25 years jubilee of "The Society for the Spreading of Literacy among Georgians".
The letter is dated with April 5, 1904 which is sent by Stephane Zubalasvili from Baku with the "Ticket of Money" and is preserved at the fonds of "The Society for the Spreading of Literacy among Georgians" of the National Archives of Georgia.
"I have decided to help the society for their 25 years excellent and unstoppable working. I'm sending 10 000 Rubles and please take this contribution from me as one of the usual Georgian supporter. Yours sincerely, Stephane Zubalashvili. Baku."