XVI საუკუნის გულანის რესტავრაცია და სამეცნიერო შესწავლა დასრულდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის დოკუმენტების რესტავრაციის ლაბორატორიაში 2022 წლის 3 თვის განმავლობაში რესტავრაცია ჩაუტარდა 4700-ზე მეტ ფურცელს, 15 გაზეთს, დასრულდა XVI საუკუნის ხელნაწერის – გულანის – რესტავრაცია და სამეცნიერო შესწავლა.
რესტავრირებულ დოკუმენტებს შორის არის საისტორიო ცენტრალურ არქივსა და უახლესი ისტორიის ცენტრალურ არქივში დაცული საარქივო დოკუმენტები, მე-19 საუკუნის ფოტოალბომი, ამავე პერიოდის გაზეთები, ტექნიკური ნახაზები და სხვა.
გულანი, ანუ საღვთისმეტყველო-ლიტურგიკულ თხზულებათა კრებული, რომლის რესტავრაციაც დასრულდა და რესტავრატორებმა უკვე აკინძვაზე დაიწყეს მუშაობა, ლევან I დადიანს (1533-1572) ეკუთვნოდა.  როგორც მინაწერებიდან ირკვევა, მოგვიანებით ხელნაწერი ქართლის კათალიკოს ნიკოლოზ ამილახორისშვილის ხელში მოხვდა. კათალიკოსმა გულანი 1706 წელს შიომღვიმის მონასტერს შესწირა. წიგნი ეროვნულ არქივში 1923 წელს შიომღვიმის მონასტრიდან გადმოიტანეს. ხელნაწერი შემკულია 12 მინიატურით – საუფლო დღესასწაულთა სცენებით.
ხელნაწერის რესტავრაცია და მისი მინიატურების საკონსერვაციო სამუშაოები წლების განმავლობაში მიმდინარეობდა. ამასთან, მოხდა ხელნაწერის სამეცნიერო შესწავლა. აღსანიშნავია, რომ რესტავრაციის პროცესში ერთ-ერთი მინიატურის უკანა მხარეს აღმოჩნდა ქართლის კათალიკოს ნიკოლოზ ამილახორისშვილის მიერ სამთავისის ეკლესიასთან დაკავშირებით შედგენილი დოკუმენტის დედანი. დადგინდა, რომ 1692-1695 წლებში შედგენილი საბუთი კათალიკოსის ავტოგრაფია.

The restoration and scientific study of the 16th century Gulan was completed
In the laboratory for restoration of documents of the National Archive of the Ministry of Justice of Georgia, during 3 months of 2022, more than 4700 sheets, 15 newspapers were restored, the restoration and scientific study of the 16th century manuscript - Gulan - was completed.
Among the restored documents are archival documents preserved in the Central Historical Archive and the Central Archive of Modern History, a 19th century photo album, newspapers of the same period, technical drawings and more.
Gulan, or the collection of theological-liturgical works, the restoration of which was completed and the restorers had already begun work on the binding, belonged to Levan I Dadiani (1533-1572). As it is clear from the inscriptions, the manuscript later fell into the hands of the Catholicos of Kartli Nikoloz Amilakhorishvili. The Catholicos sacrificed Gulan in 1706 to the Shiomghvimi Monastery. The book was transferred to the National Archives in 1923 from the Shiomghvimi Monastery. The manuscript is decorated with 12 miniatures - scenes of the feast of tabernacles
The restoration of the manuscript and the conservation of its miniatures have been going on for years. In addition, a scientific study of the manuscript took place. It should be noted that in the process of restoration, on the back of one of the miniatures, the original of the document drawn up by the Catholicos of Kartli Nikoloz Amilakhorishvili regarding the Samtavrisi Church was found. It was found that the document compiled in 1692-1695 was the autograph of a Catholic.