ანონსი - დოდო აბაშიძის საიუბილეო გამოფენის გახსნა
20 სექტემბერს, 18:00 საათზე დოდო აბაშიძის დაბადებიდან 100 წლის იუბილეს აღსანიშნავად საქართველოს ეროვნული არქივი საგამოფენო პავილიონში გაიხსნება გამოფენა „დოდო აბაშიძე - 100“.
დამთვალიერებელი იხილავს დოდო აბაშიძის თეატრალური და კინოროლების ამსახველ ფოტოებს, მის პორტრეტებს და საოჯახში არქივში დაცულ სურათებს.
ექსპოზიციის პარალელურად საგამოფენო პავილიონში წარმოდგენილი იქნება დიზაინერ ბადრი გაგნიძის შექმნილი მარკადავით (დოდო) აბაშიძე - 100 წელი”, რომელიც საქართველოს ფოსტამ მიმდინარე წელს გამოსცა.
დოდო აბაშიძის სამსახიობო კარიერა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში 1949 წელს დაიწყო. მან 7-წლიანი მოღვაწეობის განმავლობაში 20-ზე მეტ სპექტაკლში ითამაშა. 1954 წლიდან იღებდნენ კინოში. მხატვრულ ფილმებში განსახიერებული აქვს 50-ზე მეტი როლი, მათ შორისაა: ბიჭიკო („ჭრიჭინა”, 1954), აბდუშაჰილი („ბაშიაჩუკი“, 1956), დღვირა („თეთრი ქარავანი“, 1963), ომარ მარღანია („მაცი ხვიტია“, 1966), სოსანა („დიდი მწვანე ველი”, 1967), მამამზე ერისთავი („დიდოსტატის მარჯვენა“, 1969), ალექსანდრე („სინათლე ჩვენს ფანჯრებში”, 1969), პრისტავი („ვერის უბნის მელოდიები”, 1973), იასონი („პირველი მერცხალი”, 1975), პაპა გაბრიელი („მწვერვალი”, 1976), ვარლამი („რაჭა, ჩემი სიყვარული”, 1977), არქიფო სეთური („დათა თუთაშხია“, 1977), ყვარყვარე („ყვარყვარე”, 1978), გიორგი („ფესვები”, 1987) და სხვა.
აღსანიშნავია, რომ დოდო აბაშიძის საიუბილეოდ თბილისის საარქივო ფილმების საერთაშორისო ფესტივალის ფარგლებში საქართველოს ეროვნული არქივის კინოთეატრში 20 სექტემბერს ნაჩვენები იქნება რეჟისორ ნანა მჭედლიძისპირველი მერცხალი“.

On September 20 at 18:00, an exhibition titled "Dodo Abashidze – 100" will open at the exhibition pavilion of the National Archives of Georgia to celebrate the 100th anniversary of Dodo Abashidze's birth.
Visitors will see photographs depicting Dodo Abashidze's theatrical and film roles, his portraits, and family photos preserved in the archives.
Alongside the exhibition, there will be a presentation of the stamp "David (Dodo) Abashidze – 100 Years," created by designer Badri Gagnidze, which was issued by the Georgian Post this year.
Dodo Abashidze's acting career began in 1949 at the Rustaveli State Drama Theatre. During his seven years of activity, he performed in over 20 plays. From 1954 onwards, he appeared in films, embodying more than 50 roles in feature films, including Bichiko ("Chirichina," 1954), Abdushahili ("Bashi-Achuki," 1956), Dghvira ("White Caravan," 1963), Omar Margania ("Matsi Khvitia," 1966), Sosana ("The Great Green Field," 1967), Mamamze Eristhavi ("The Right Hand of the Great Master," 1969), Alexander ("Light in Our Windows," 1969), Pristavi ("Melodies of the Veris District," 1973), Jason ("The First Swallow," 1975), Papa Gabriel ("The Summit," 1976), Varlam ("Racha, My Love," 1977), Archiphus Sethuri ("Data Tutashkhia," 1977), Qvarqvare ("Qvarqvare," 1978), Giorgi ("Roots," 1987), and others.
It is noteworthy that, in honor of Dodo Abashidze, Nana Mchedlidze's film "The First Swallow" will be screened at the National Archives of Georgia's cinema as part of the International Festival of Archival Films on September 20.