ეროვნული არქივი ოთარ იოსელიანის ფილმების რეტროსპექტივას მასპინძლობს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დღეს ოთარ იოსელიანის ფილმების რეტროსპექტივა მხატვრული ფილმით „იყო შაშვი მგალობელი“ გაიხსნა.
ღონისძიება რეჟისორის დაბადებიდან 90 წლის იუბილეს ეძღვნება. 3 დღის განმავლობაში ეროვნული არქივის კინოთეატრში მაყურებელი იხილავს ციფრულად რესტავრირებულ 5 მხატვრულ ფილმს:
აღსანიშნავია, რომ ოთარ იოსელიანმა 2021 წელს საქართველოს ეროვნულ არქივს გადასცა 1950-იანი წლებიდან 2015 წლამდე საქართველოსა და საფრანგეთში გადაღებული 21 დოკუმენტური და მხატვრული ფილმის მაღალი ხარისხის ციფრული ასლი (DCP ფორმატი), რომელიც უკვე ეროვნული საარქივო ფონდის ნაწილი გახდა. ფილმების სკანირება და ციფრული რესტავრაცია  საფრანგეთში განხორციელდა.
რეტროსპექტივა ეროვნული არქივის კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალური არქივის დირექტორმა გიორგი კაკაბაძემ გახსნა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ ოთარ იოსელიანის ოჯახის წევრები, კოლეგები, სხვა მოწვეული სტუმრები.
კინოჩვენებებზე დასწრება თავისუფალია. მისამართი: თბილისი, ვაჟა-ფშაველას გამზ. #1/პეკინის გამზ. #40 (შესასვლელი პეკინის გამზირის მხრიდან).

The National Archive is hosting a retrospective of Otar Ioseliani's films
A retrospective of Otar Ioseliani's films was opened today in the National Archive of the Ministry of Justice of Georgia with the feature film "Once Upon a Time There Was a Singing Blackbird."
The event is dedicated to the 90th anniversary of the director's birth. During 3 days, the audience will see 5 digitally restored feature films in the cinema of the National Archive:
February 2, 19:00 - "Once Upon a Time There Was a Singing Blackbird" (1970);
February 3, 16:00 - "Pastorali" (1975); 18:00 - "Favorites of the Moon" (1984);
February 4, 16:00  – " Falling Leaves " (1966); 18:00 – " And Then There Was Light " (1989).
It should be noted that in 2021, Otar Ioselian handed over to the National Archives of Georgia high-quality digital copies (DCP format) of 21 documentary and feature films shot in Georgia and France from the 1950s to 2015, which became part of the National Archive Fonds of Georgia. The films were scanned and digitally restored in France.
The retrospective was opened by Giorgi Kakabadze, the Director of the Central Audio-Visual and Film Archive of Georgia. The event was attended by family members, colleagues, and other invited guests of Otar Ioseliani.