ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტში თბილისის N199 საჯარო სკოლამ გაიმარჯვა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტ „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის“ გამარჯვებული თბილისის N199 საჯარო სკოლა გახდა. მეორე საპრიზო ადგილი ამბროლაურის N2 საჯარო სკოლამ დაიკავა, მესამე ადგილზე კი თბილისის N42 საჯარო სკოლა გავიდა.
პროექტის ფინალური თამაში დღეს სასტუმრო „ბილტმორ თბილისში“ გაიმართა და მასში 40 საჯარო და კერძო სკოლის გუნდი მონაწილეობდა. პირველ საპრიზო ადგილზე გასული სკოლის მოსწავლეები ნოუთბუქებით, მეორე ადგილზე გასულები - ყურსასმენებით, ხოლო მესამე პრიზიორები - ჭკვიანი საათებით დასაჩუქრდნენ.
პროექტში წარმატებული ასპარეზობისთვის საჩუქრები გადაეცათ ფინალისტებს შორის ყველაზე მაღალმთიანი რეგიონის წარმომადგენლებს - ლენტეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჟახუნდერის საჯარო სკოლის გუნდს; ასევე დასავლეთ საქართველოს გუნდებს შორის ყველაზე მაღალი ქულის მქონე ფოთის N5 საჯარო სკოლას.
გამარჯვებულები ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის პირველი თავმჯდომარის, ნოე რამიშვილის, შვილიშვილმა მიშელ რამიშვილმა დააჯილდოვეს.
საგანმანათლებლო პროექტს, რომელიც ჩვენი ქვეყნის 1918-1921 წლების ისტორიით მოსწავლეთა დაინტერესებას ემსახურება, ეროვნულმა არქივმა საფუძველი 2015 წელს ჩაუყარა. ის „რა? სად? როდის?“ ინტელექტუალური თამაშის პრინციპით ტარდება. 2024 წელს პროექტში მთელი საქართველოს მასშტაბით 250-მდე ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლის VIII-XI კლასის მოსწავლე მონაწილეობდა.
პროექტი საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით განხორციელდა.

Public school N199 of Tbilisi has won in the educational project of the National Archives
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia's educational project, "First Democratic Republic of Georgia," recognized public school N199 in Tbilisi as the winner. Public School N2 in Ambrolauri took second and Public School N42 in Tbilisi came in third.
40 teams from public and private schools competed in the project's final game, which was held today at the "Biltmore Hotel" in Tbilisi. Notebooks were presented to the first-place winners, headphones to the second-place winners, and smartwatches to the third-place winners.
The team from the public school in Zakhunderi village of Lentekhi Municipality, representing the highest mountain region among the finalists, received gifts as an act of appreciation for their successful participation in the project. Gifts were also given to Poti Public School N5, which was the team from Western Georgia with the highest score.
Michel Ramishvili, the grandson of Noe Ramishvili, the first Chairman of the Government of the Democratic Republic of Georgia, and Teona Iashvili, the General Director of the National Archives, presented the recipients with awards.
In order to engage students with the history of our nation from 1918 to 1921, the National Archives laid the groundwork for an educational project in 2015. An intellectual game is used to undertake the 'What? Where? When?' project. In Georgia, schools serving over 250 students in grades VIII through XI took part in the program in 2024.
Both Georgia's Ministry of Education and Science and Ministry of Justice provided support for the project's implementation.