ეროვნული არქივის მოდერნიზება გრძელდება
საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული მასალების საზოგადოებისთვის გასაცნობად იუსტიციის სამინისტრომ კიდევ ერთი მასშტაბური პროექტი დაიწყო. ეროვნული არქივის შენობაში, ახალი საგამოფენო პავილიონის მიმდებარედ, მოეწყობა 170 მაყურებელზე გათვლილი მულტიფუნქციური, უახლესი ტექნიკით აღჭურვილი კინოდარბაზი. კინოდარბაზი ეროვნული არქივის შენობაში 1970-იანი წლების ბოლოდან 1990-იანი წლების დასაწყისამდე მოქმედებდა. იმ პერიოდში მისი ძირითადი დანიშნულება თემატური კინოსეანსების ჩვენება იყო. ტექნიკური პრობლემების გამო 25 წელზე მეტია კინოდარბაზს ფუნქცია დაკარგული აქვს.
განახლებულ ეროვნული არქივის კინოდარბაზში 3D მხარდაჭერის მქონე ციფრულკინოსაპროექციო აპარატურასთან  ერთად დამონტაჟდება პროექტორი, რომელიც კინოფირზე გადაღებული ფილმების მაქსიმალური ხარისხით ჩვენებას უზრუნველყოფს. თანამედროვე სტანდარტებით მოეწყობა ასევე დარბაზის აუდიო და აკუსტიკური სისტემა.
ეროვნული არქივი საქართველოს მასშტაბით დოკუმენტური ფილმებისა და კინოჟურნალების ყველაზე დიდი საცავია. აქ დაცულია 5252 დოკუმენტური ფილმი; 3194 კინოჟურნალი; 1032 კინოსიუჟეტი; 111 მხატვრული და 38 ანიმაციური ფილმი.
კინოდარბაზის გახსნის შემდეგ ეროვნულ არქივს  საშუალება ეძლევა მოაწყოს საარქივო ფილმების ფესტივალები და თემატური ჩვენებები, საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი გახადოს უმდიდრესი ფილმსაცავი.
გარდა ამისა, ახალი კულტურული სივრცე იქნება ადგილი კინოს სფეროს ახალბედა წარმომადგენლებისათვის, მათი სადიპლომო თუ სადებიუტო ნამუშევრების საჩვენებლად.
ფილმების ჩვენებასთან ერთად ახალ დარბაზში კონფერენციებისა და სხვა ფართომასშტაბიანი ღონისძიებების ჩატარებაც იქნება შესაძლებელი.
კინოდარბაზი მოერგება შშმ პირთა საჭიროებებს.
დარბაზის განახლების პროექტზე ამჟამად მუშაობს კონკურსში გამარჯვებული არქიტექტურული კომპანია „ვოლი“.
იუსტიციის სამინისტროს მხარდაჭერით ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ეროვნული არქივის სისტემაში არაერთი სამშენებლო პროექტი განხორციელდა: აშენდა და გაიხსნა ქვემო ქართლის რეგიონული არქივის შენობა რუსთავში; კახეთის რეგიონული არქივის შენობა თელავში; სამეგრელოს რეგიონული არქივის შენობა ზუგდიდში; საგამოფენო პავილიონი თბილისში. დღესდღეობით მიმდინარეობს ქუთაისის ცენტრალური არქივის მშენებლობა.

Modernization of the National Archives of Georgia Continues
After the Exhibition Pavilion of the National Archives, the modern standard Cinema Hall will be opened.  The Ministry of Justice has launched another big project to get acquainted with the documents preserved in the National Archive of Georgia.
In the building of the National Archives, near the new Exhibition Pavilion a multifunctional cinema hall, equipped with latest techniques, will be arranged.
The Cinema Hall was functioning from the late 1970s to the beginning of the 1990s. At that time, its main purpose was to show thematic filmmaking. Due to technical problems, cinema hall had lost its function for more than 25 years.
In the renovated Cinema Hall of the National Archives, with 3D supporting digital equipment, the projector will be installed, which will provide the highest quality of the film screening. The audio and acoustic system of the hall will be arranged with modern standards.
The National Archives is the largest repository of documentary films and film magazines throughout Georgia. Here is preserved: 5252 documentary film; 3194 news reels; 1032 film chronicles, 111 fictions and 38 animated films.
After opening the Cinema Hall, the National Archives will be able to organize Archival Film Festivals and thematic shows to make the richest film storage accessible to the public of Georgia.
In addition, the new cultural space will be the place for the newcomers of the cinematographic industry to demonstrate their diploma or debut works.
Besides the cinema shows, it will be possible to hold conferences and other large-scale events in the new hall.
The cinema hall will fit the needs of the people with disabilities.
Architectural Company "Wall" - the winner of the competition - works on the renovation project.
With the support of the Ministry of Justice in the last four years a number of construction projects were implemented in the National Archives: Kvemo Kartli regional archive building in Rustavi was constructed and opened; as well as Kakheti regional archive building in Telavi; Samegrelo Regional Archive Building in Zugdidi; Exhibition Pavilion in Tbilisi.  Today construction of Kutaisi Central Archive is under way.