ეროვნული არქივის ყოველწლიური კონფერენცია დამოუკიდებლობის 100 წლისთავს მიეძღვნება
საქართველოს ეროვნული არქივის ყოველწლიური კონფერენცია „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა - ტენდენციები და გამოწვევები“, რომელიც 2018 წლის 20-22 სექტემბერს გაიმართება, საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის 100 წლისთავს მიეძღვნება. ტრადიციული ბლოკების გარდა, კონფერენციაზე  ცალკე მიმართულებად იქნება წარმოდგენილი 1918-21 წლების საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიასთან, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების წინაპერიოდსა და პირველი ქართული დემოკრატიული სახელმწიფოს ემიგრაციასთან დაკავშირებული თემები.
კონფერენციაში მონაწილეობის მსურველთაგან თეზისების მიღება უკვე დაიწყო.
კონფერენციის მიზანია სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების დამყარება ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, კულტურული მემკვიდრეობის მენეჯმენტის თანამედროვე მოთხოვნებთან ადაპტაცია, ციფრული ჰუმანიტარიის სფეროს სიახლეების გაზიარება.
კონფერენცია მოიცავს რამდენიმე სამეცნიერო მიმართულებას: საქართველო და სამხრეთ კავკასია 1918-1921 წლებში; არქივთმცოდნეობა; წყაროთმცოდნეობა; ისტორია/ხელოვნების ისტორია/ეთნოგრაფია; ფილოლოგია; რესტავრაცია-კონსერვაცია; საბუნებისმეტყველო კვლევები და სხვა.
კონფერენციის ფარგლებში იქნება მცირე საგანმანათლებლო პროგრამებიც, რომლებიც პლენარული სესიების ფარგლებში ჩატარდება.

Annual Conference of the National Archives will be Dedicated to the 100th Anniversary of Independence
The annual conference “Archival Studies, Source Studies – Trends and Challenges” of the National Archives of Georgia that will be held on September 20-22, 2018 will be dedicated to the 100th anniversary of restoration of the Independence of Georgia. Besides the traditional blocs, the separate direction of the conference will be topics linked with the Georgian and South Caucasus of 1918-21, previous period of declaration of the independence of Georgia and the emigration of the first Georgian Democratic Republic.
Call for papers if the participants of the conference is already announced.
The goal of the conference is to collect the scientific innovations, to bring together the Georgian and foreign scientists to broaden the communication, to promote the interdisciplinary and intercultural researches, to seek for the adaptation ways of the modern requests of the Cultural Heritage Management, to share the novelties of the digital humanitarian sphere.
The conference consists several scientific directions: Georgia and South Caucasus in 1918-1921; archival studies; source studies; history/art history/ethnography; philology; restoration-conservation; cultural heritage management, etc.
The conference package foresees small educational programs, held in the framework of the plenary sessions.