გამოფენა „მეფე ერეკლე II – 300“ საქართველოს ეროვნულ არქივში
მეფე ერეკლე II-ის დაბადებიდან 300 წლის იუბილეს აღსანიშნავად საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში დღეს ექსპოზიცია გაიხსნა.
მეფე ერეკლეს დაბადებიდან 300 წელი 2020 წლის 7 ოქტომბერს (ძველი სტილით) შესრულდა.
საიუბილეო გამოფენაზე წარმოდგენილია მეფე ერეკლე II-თან დაკავშირებით საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული მასალის დედნები და ფოტოასლები. დოკუმენტებს შორისაა: ისტორიული საბუთები, ხელნაწერები, პირადი წერილები, ერეკლეს სტამბის გამოცემები, მეფისა და მისი ოჯახის წევრების პორტრეტები და სხვა.
ექსპონატები ასახავენ საქართველოს გამორჩეული მეფის როგორც სამხედრო-პოლიტიკურ, ისე პირად ცხოვრებას.
ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეული ინფექციის (COVID-19) გავრცელების პრევენციის მიზნით, საგამოფენო პავილიონში მოქმედებს შეზღუდვები და დამთვალიერებელმა უნდა დაიცვას შესაბამისი რეკომენდაციები. დეტალური ინფორმაცია განთავსებულია ბმულზე: https://archive.gov.ge/ge/pavilioni.

Exhibition "King Erekle Ii - 300" was Opened in the National Archives of Georgia
To mark the 300th anniversary of the birth of the King Erekle II, an exhibition was opened today in the exhibition pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The 300th anniversary of the birth of King Erekle is celebrated on October 7, 2020 (old style).
The jubilee exhibition presents the originals and photocopies in connection with King Erekle II, preserved in the National Archives of Georgia. Exhibits include: historical documents, manuscripts, personal letters, Erekle's printing press editions, portraits of the king and his family, etc.
The exhibits also reflect the military-political and personal life of the distinguished king of Georgia.
In order to prevent the spread of infection caused by the new coronavirus (SARS-CoV-2) (COVID-19), restrictions are in force in the exhibition pavilion and the visitor should follow the relevant recommendations. Detailed information is available at the link:https://archive.gov.ge/ge/pavilioni.