იტალიელი ალპინისტის 1890-იანი წლების ფოტოკოლექცია ეროვნული არქივის ვებგვერდზე გახდა ხელმისაწვდომი
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის ვებგვერდზე იტალიელი ალპინისტისა და ფოტოგრაფის, ვიტორიო სელას ფოტოკოლექციის ნაწილი გამოქვეყნდა.
კოლექციაში წარმოდგენილია სურათები, რომელიც ვიტორიო სელამ საქართველოში მოგზაურობისას 1889, 1890 და 1896 წლებში გადაიღო.  სტანდარტულ, პანორამულ და სტერეოსკოპულ ფოტოებზე ასახულია სვანეთის მწვერვალები, მყინვარები, ხეობები, სოფლები. მათ შორისაა: გისტოლას, თეთნულდის, უშბას, იალბუზის, ლაჰილის, ასევე, თბილისის, მცხეთის, მესტიისა და სოფლების: უშგულის, მაზერის, მულახის, მუჟალის, ადიშის, ღების ხედები. სელას ფოტოკამერამ ასევე აღბეჭდა სვანეთისა და რაჭის ადგილობრივი მოსახლეობის ეთნოგრაფიული შინაარსის სურათები.
სელას ნამუშევრებს იტალიაში მთარგმნელმა და რეჟისორმა რეზო თაბუკაშვილმა 1980-იან წლებში მიაკვლია.  მან ფოტოების ერთი ნაწილი საქართველოს ეროვნულ არქივს 1983 წელს გადასცა. 2018 წელს კოლექცია შეივსო რეზო თაბუკაშვილის შვილის, ლაშა თაბუკაშვილის მიერ არქივისთვის გადაცემული ამავე შინაარსის სხვა ფოტოებით.

The 1890s Photo Collection of Italian Alpinist Vittorio Sella is Now Available on the National Archives’ Website
A selection of photographs by Italian alpinist and photographer Vittorio Sella has been published on the website of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The collection features images captured by Vittorio Sella during his travels throughout Georgia in 1889, 1890, and 1896. The standard, panoramic, and stereoscopic photographs depict the peaks, glaciers, valleys, and villages of Svaneti. Among the highlights are images of Mount Gistola, Tetnuldi, Ushba, Elbrus, and Lahili, as well as views of Tbilisi, Mtskheta, and Mestia and the villages of Ushguli, Mazeri, Mulakhi, Mujali, Adishi, and Gebi. Additionally, ethnographic portraits of the local populations of Svaneti and Racha were taken with Sella's camera.
Sella’s works were discovered in Italy during the 1980s by Georgian translator and director Rezo Tabukashvili, who donated part of the photographs to the National Archives of Georgia in 1983. The collection was further expanded in 2018 with additional photographs donated to the archives by Rezo Tabukashvili’s son, Lasha Tabukashvili.
The online collection includes about 80 photographs and is accessible at the following link: https://archive.gov.ge/ge/vitorio-selas-kolektsia-1 .