იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის პროგრამის წარმომადგენელი ეროვნულ არქივს ესტუმრა
იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის პროგრამის საერთაშორისო მრჩეველთა კომიტეტის ვიცე-თავმჯდომარე, განათლებისა და კვლევის ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე ლოთარ ჯორდანი საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის გენერალურ დირექტორს, თეონა იაშვილს შეხვდა.
მხარეებმა მომავალი თანამშრომლობისა და ახალი პროექტების განხორციელების შესაძლებლობაზე ისაუბრეს. ლოთარ ჯორდანმა სურვილი გამოთქვა, რომ საქართველოში შეიქმნას იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის პროგრამის კომიტეტი, რომელშიც გაერთიანდება საქართველოს ეროვნული არქივი, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი და ეროვნული მუზეუმი.
გარდა ამისა, სტუმარი დაინტერესდა ეროვნული არქივის მიერ განხორციელებული საგანმანათლებლო და კვლევითი პროგრამებით, რომლებიც მოსწავლეებისა და სტუდენტებისთვის ტარდება. როგორც თავად აღნიშნა, ამ კუთხით, შესაძლოა, ეროვნული არქივი იუნესკოს პროგრამის ფარგლებში არსებული განათლებისა და კვლევის ქვეკომიტეტის მნიშვნელოვანი პარტნიორი გახდეს.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნულ არქივს იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის პროგრამასთან თანამშრომლობის რამდენიმეწლიანი ისტორია აქვს. 2013 წელს საქართველოს ეროვნული არქივის მიერ წარდგენილი ვახუშტი ბატონიშვილის „აღწერა სამეფოსა საქართველოსა“ და „გეოგრაფიული ატლასი“ იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის საერთაშორისო რეესტრში მოხვდა.
ლოთარ ჯორდანმა არქივში დაათვალიერა როგორც ვახუშტი ბატონიშვილის ატლასი, ისე მიმდინარე წელს ნომინირებულ უძველესი ქართული ხელნაწერები (8 დოკუმენტი).
სტუმარი საქართველოში ყოველწლიური კონფერენციის „ლიტერატურა, მუსიკა და კულტურული მემკვიდრეობა“ ფარგლებში იმყოფება.

The Representative of UNESCO Memory of the World Programme visited the National Archives
Mr. Lothar Jordan, vice-chair of the International Advisory Committee (IAC) and the chair of the Sub-Committee on Education and Research (SCEaR) of UNESCO Memory of the World Programme met Ms. Teona Iashvili, general director of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The parties discussed the opportunities of the future cooperation and the implementation of the new projects. Lothar Jordan expressed his desire to create UNESCO Memory of the World Programme committee in Georgia, incorporating The National Archives of Georgia, The National Center of Manuscripts and The National Museum of Georgia.
Besides, the guest was interested with the educational and the research programmes for pupils and students implemented by the National Archives. As he had mentioned, maybe this will be the field of cooperation where the National Archives of Georgia could be in partnership with the Sub-Committee on Education and Research (SCEaR) of UNESCO Memory of the World Programme.
It should be mentioned that The National Archives of Georgia has a long-term cooperation with UNESCO Memory of the World Programme. In 2013 the National Archives nominated Description of the Georgian Kingdom and Geographical Atlas by Vakhushti Batonishvili that was included in the Memory of the World Programme register.
During his visit at the National Archives Lothar Jordan acquainted with the Atlas of Vakhushti Batonishvili, as well as the oldest Georgian manuscripts (8 documents) that are nominated this year.