ლიტვა და საქართველო ისტორიულ წყაროებში - გამოფენა ეროვნული არქივის გალერეაში
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო გალერეაში დღეს გამოფენა  „ლიტვა და საქართველო ისტორიულ წყაროებში“ გაიხსნა.
ლიტვა-საქართველოს ურთიერთობების ამსახველი გამოფენის გახსნისას მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით მიმართეს: ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა, ლიტვის ელჩმა საქართველოში გიედრიუს პუოჯუნასმა, ლიტვის სახელმწიფო ცენტრალური არქივის დირექტორმა რამოიუს კრაუელისმა და საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ გიგი გიგიაძემ.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია საარქივო დოკუმენტები, რომლებიც დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში, საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში, კაუნასის რეგიონულ არქივში, ლიტვის სახელმწიფო საისტორიო არქივში,  კაუნასის რეგიონის საჯარო ბიბლიოთეკასა და მაირონის სახელობის ლიტვის ლიტერატურის მუზეუმში. დოკუმენტებს შორისაა: საქართველოს, ლიტვისა და  ევროპის რუკები; კირიონ მეორის ფონდში დაცული წერილები, პაჟაისლისის მონასტერთან დაკავშირებული ცნობები;  ინფორმაცია ლიტველი ინტელიგენციის მიერ ლიტვის ავტონომიის მოთხოვნის შესახებ;  ქვეყნებს შორის ეკონომიკური ურთიერთობის ამსახველი მასალა (1920-1930); ლიტვის დამოუკიდებელი სახელმწიფოს პირველი პრეზიდენტის, ალგირდას ბრაზაუსკასის, საქართველოში ვიზიტის ფოტოქრონიკა (1996 წ.) და სხვ.

Lithuania and Georgia in Historical Sources – Exhibition at the National Archives
The exhibition “Lithuania and Georgia in Historical Sources” was opened today at the exhibition Gallery of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
At the opening of the exhibition, depicting the relationship between Lithuania and Georgia, Ms. Teona Iashvili, General Director of the National Archives of Georgia, H.M. GIEDRIUS PUODŽIŪNAS, Ambassador of Lithuania to Georgia, Mr. Ramoius Krauelis, director of the Central State Archive of Lithuania and Mr. Gigi Gigiadze, Deputy Minister of the Foreign Affairs addressed the guests.
The archival documents, presented at the exhibition are preserved in the National Archives of Georgia, National Center of Manuscripts, Kaunas County Archive, State Historical Archive of Lithuania, Kaunas Region Public Library and Literature Museum of the Lithuania. Among the documents are: the maps of Georgia, Lithuania and Europe; the letters preserved at the fonds of Kirion II, data about Pazaislis monastery; material depicting the economic relationship between the countries (1920-1930) and others.