ნოე რამიშვილის შთამომავალმა ეროვნულ არქივს საოჯახო არქივში დაცული მასალა გადასცა
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის პირველი თავმჯდომარის, ნოე რამიშვილის შვილიშვილმა მიშელ რამიშვილმა ეროვნულ არქივს ბაბუის პირადი წერილები და მათ ოჯახში დაცული სხვა საარქივო მასალა გადასცა.
გადმოცემულ დოკუმენტებს შორის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ნოე რამიშვილის მიერ მეუღლისთვის – მარიამ გოგიაშვილისთვის – 1924-1930 წლებში გაგზავნილი წერილები, რომლებიც ნათლად წარმოაჩენს ქართველი პოლიტიკოსის ადამიანურ ბუნებას, მის დამოკიდებულებასა და სიყვარულს ოჯახის მიმართ. მიშელ რამიშვილმა ეროვნულ არქივს ასევე გადასცა საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული პარტიის საზღვარგარეთის ბიუროს პერიოდული გამოცემა „ჩვენი დროშის“ 1950 წლის ნომერი; ქართული პერიოდული პრესის ნიმუშები; გამორჩეულია 1951 წელს დავით ბუაჩიძის სახელზე საფრანგეთში გაცემული სამოგზაურო დოკუმენტი და ლტოლვილის სერტიფიკატი; შეტყობინება ნოე რამიშვილის გარდაცვალების შესახებ, ასევე მის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით ნოე რამიშვილის მეუღლისა და შვილებისთვის გაგზავნილი თანაგრძნობის ბარათი; 1928 წელს პირველი რესპუბლიკის მთავრობაში ფინანსთა და ვაჭრობა-მრეწველობის მინისტრ კონსტანტინე კანდელაკისადმი მიწერილი წერილი და სხვა.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნული არქივი ინახავს ნოე რამიშვილის პირად ფონდს, რომელიც 1917-1965 წლებში შექმნილ 90 საარქივო საქმეს აერთიანებს. ნოე რამიშვილის შთამომავლის მიერ ეროვნული არქივისთვის ახლად გადმოცემული დოკუმენტები სწორედ ქართველი პოლიტიკოსის პირად ფონდს შეემატება და დაინტერესებული მკვლევარებისთვის უახლოეს მომავალში გახდება ხელმისაწვდომი.

Noe Ramishvili’s descendant donated materials preserved in the family archive to the National Archives
Michel Ramishvili, the grandson of Noe Ramishvili, the first Chairman of the Democratic Republic of Georgia, has donated his grandfather’s personal letters and other archival materials preserved in their family archive to the National Archives of Georgia.
Among the transferred documents, particularly significant are the letters Noe Ramishvili sent to his wife, Mariam Gogiashvili, between 1924 and 1930. These letters vividly reveal the Georgian politician’s personal nature, his deep affection, and his devotion to his family. Michel Ramishvili also handed over a 1950 issue of “Chveni Drosha” (Our Flag), the periodical of the Social-Democratic Party of Georgia’s Foreign Bureau; samples of Georgian periodical press; a 1951 travel document and refugee certificate issued in France to David Buachidze; a notice announcing Noe Ramishvili’s death; a condolence card sent to his wife and children; a 1928 letter addressed to Konstantine Kandelaki, then Minister of Finance and Trade-Industry of the First Republic; and other valuable documents.
It is noteworthy that the National Archives already holds Noe Ramishvili’s personal collection, which comprises 90 archival files spanning the years 1917–1965. The newly donated documents from his descendant will enrich this collection and will soon be made available to interested researchers.