რესტავრაციის ლაბორატორიამ 3 თვეში 6000-ზე მეტი ფურცელი აღადგინა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის რესტავრაციის ლაბორატორიაში 2013 წლის იანვარ-მარტში სარესტავრაციო და საკონსერვაციო სამუშაოები ჩაუტარდა: 5 945 ფურცელს, 169 ფოტოპოზიტივს, 20 ტექნიკურ ნახაზს.
რესტავრირებულ დოკუმენტთა შორისაა: საისტორიო ცენტრალური არქივის ძველ საბუთთა განყოფილების ხელნაწერი დოკუმენტები - 238 ფურცელი, მათ შორის მეფეთა სიგელები, შეწირულების წიგნები, სასულიერო ხასიათის საბუთები და სხვ. მიმდინარე წელს გრძელდება მე-16 საუკუნის საღვთისმეტყველო თხზულებათა კრებულის – გულანის – რესტავრაციაც.
ლაბორატორიამ იმუშავა პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფონდზე, რომელიც რესტავრაციასთან ერთად, აიკინძა და ყდაში ჩაისვა. დოკუმენტები მკვლევართათვის საისტორიო ცენტრალური არქივის მკვლევართა დარბაზის მეშვეობით უკვე ხელმისაწვდომია.
გარდა რესტავრაციისა, ლაბორატორიაში სადეზინფექციო სამუშაოები ჩაუტარდა ძველ საბუთთა განყოფილების 4 317 ფურცელს.
ლაბორატორია ჩართულია, აგრეთვე, დოკუმენტების დიგიტალიზაციის პროგრამაში, რომლის ფარგლებშიც სამი თვის განმავლობაში დასასკანერებლად მომზადდა და შემდეგ ხელახლა აიკინძა 392 საქმე.

Laboratory of Restoration has renewed more than 6000 papers during the 3 months
Restoration and conservation of 5 945 papers, 169 photo positives, 20 technical drafts were hold from January till March, 2013 at the Laboratory of Restoration of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
Among the restored documents are: manuscript documents of the division of ancient documents of the Central Historical Archive – 238 papers, among them Kings’ deeds, donation books, religious documents, etc. The restoration of the 16th century liturgical book Gulani is still continued.
The laboratory worked on the fonds of the Ministry of Foreign Affairs of the First Democratic Republic. Together with the restoration, the materials were bound and set in the cover. The documents are already available for the researchers through the research room of the Central Historical Archive.
Besides, the restoration, 4 317 papers from the division of the ancient documents were disinfected at the Laboratory.
The Laboratory of Restoration is also involved in Digitalization Program. In the frames of the program 392 files were prepared for scanning and were set in the cover again during the three months.