საქართველოს ეროვნული არქივის დელეგაცია ICARUS-ის ყრილობას ესწრება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის დელეგაცია საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის (ICARUS) 33-ე ყრილობაში მონაწილეობს.
იტალიაში, ქალაქ ნეაპოლში მიმდინარე ღონისძიების თემაა "ევროპული მოგზაურობის მარშრუტები GLAM-ის (Galleries, Libraries, Archives, and Museums) მეშვეობით. ციფრულად გარდაქმნის გამოწვევა". ამ კონტექსტში განხილული იყო ციფრული პლატფორმების განვითარება და საარქივო დოკუმენტების საერთაშორისო საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომობის გაზრდის გამოწვევები და შესაძლებლობები.
ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორის მოადგილე გიორგი სოფრომაძე და საზოგადოებასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსი სოფიო ჯობავა საარქივო კვლევის საერთაშორისო ცენტრის პრეზიდენტ ბირგიტ კიბალს შეხვდნენ და საქართველოს ეროვნული არქივის ICARUS-ის პროექტებში აქტიური ჩართულობის შესაძლებლობა განიხილეს. ამასთან, მონაწილეობა მიიღეს ICARUS-ის გენერალურ ასამბლეაში. სხდომაზე წარდგენილი იყო ორგანიზაციის წლიური ანგარიში, ასევე განიხილეს 2025 წელს დაგეგმილი პროექტები.
ICARUS-ის ყრილობა სხვადასხვა ქვეყნის საარქივო ინსტიტუციების წარმომადგენლების შეკრების, მათ შორის თანამშრომლობის გაღრმავების, ინიციატივების გაზიარებისა და ერთობლივი პროექტების განხორციელების საშუალებაა.

The Delegation of the National Archives of Georgia Attends ICARUS Assembly
The delegation of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is participating in the 33rd assembly of the International Centre for Archival Research (ICARUS).
The theme of the event, which is taking place in Naples, Italy, is "European Travel Routes through GLAM (Galleries, Libraries, Archives, and Museums): The Challenge of Digital Transformation." In this context, discussions focused on the development of digital platforms and the challenges and opportunities of increasing access to archival documents for the international community.
During the visit, Giorgi Sopromadze, Deputy General Director of the National Archives of Georgia, and Sophio Jobava, Head of the Public Relations and International Organizations Department, met with Birgit Kibal, President of the International Centre for Archival Research. They discussed the possibility of Georgia’s active involvement in ICARUS projects. Additionally, they participated in the ICARUS General Assembly, where the organization's annual report was presented, along with discussions on projects planned for 2025.
The ICARUS convention serves as a gathering point for representatives of archival institutions from various countries, providing a platform for deepening cooperation, sharing initiatives, and implementing joint projects.