საქართველოს ეროვნული არქივის მეხუთე საერთაშორისო კონფერენცია გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის მეხუთე საერთაშორისო კონფერენციაარქივმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობატენდენციები და გამოწვევებიდღეს გახსნა.
ღონისძიებას საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა გახსნა. კონფერენციის მონაწილეებს მიესალმნენ: არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) თავმჯდომარე დევიდ ფრიკერიარქივების საერთაშორისო საბჭოს ევროპული განყოფილების (EURBICA) თავმჯდომარე, მალტის არქივის დირექტორი ჩარლზ ფარუჯა; ფინეთის ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი ჯუსი ნოურტევა; კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორი ზაზა აბაშიძე; ფილოლოფიის მეცნიერებათა დოქტორი რისმაგ გორდეზიანი; ამერიკის შესწავლის საქართველოს ასოციაციის პრეზიდენტი ვასილ კაჭარავა.
კონფერენციის მიზანია სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების სტიმულირება, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, ციფრული ჰუმანიტარიის სფეროს სიახლეების გაზიარება.
დაინტერესებულ მსმენელებს შესაძლებლობა ექნებათ, კონფერენციის მიმდინარეობას ლაივრეჟიმში, ეროვნული არქივის facebook-ის ოფიციალურ გვერდსა და ZOOM-ის პლატფორმაზე, ადევნონ თვალი.

The fifth international conference of the National Archives of Georgia was opened
The Fifth International Conference of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia "Archival Studies, Source Studies - Trends and Challenges" opened today.
The event was opened by the Director General of the National Archives of Georgia Teona Iashvili. Conference participants were welcomed by: David Fricker, President of the International Council on Archives (ICA); Charles Farruja, Director of the European Division of the International Council on Archives (EURBICA), Director of the Malta Archives; Director General of the National Archives of Finland Jusie Norteva; Zaza Abashidze, Director of the Korneli Kekelidze Georgian National Center of Manuscripts; Rismag Gordeziani, Doctor of Philosophy; Vasil Kacharava, President of the Georgian Association for American Studies.
The aim of the conference is to gather scientific news, to stimulate close scientific ties between Georgian and foreign scientists, to promote interdisciplinary and intercultural research, to share news in the field of digital humanities.
Interested listeners will have the opportunity to follow the conference live, on the official Facebook page of the National Archives and on the ZOOM platform.