საქართველოს ეროვნული არქივის მეხუთე საერთაშორისო კონფერენცია ხვალ გაიხსნება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის მეხუთე საერთაშორისო კონფერენციაარქივმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობატენდენციები და გამოწვევებიხვალ, 24 სექტემბერს, ონლაინფორმატში გაიხსნება.
ღონისძიებას გახსნის საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი თეონა იაშვილი. კონფერენციის მონაწილეებს მიესალმებიან: არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) თავმჯდომარე დევიდ ფრიკერი;  არქივების საერთაშორისო საბჭოს ევროპული განყოფილების (EURBICA) თავმჯდომარე, მალტის არქივის დირექტორი ჩარლზ ფარუჯა; ფინეთის ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი ჯუსი ნოურტევა; კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორი ზაზა აბაშიძე; ფილოლოფიის მეცნიერებათა დოქტორი რისმაგ გორდეზიანი; ამერიკის შესწავლის საქართველოს ასოციაციის პრეზიდენტი ვასილ კაჭარავა.
კონფერენციის მიზანია სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების სტიმულირება, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, ციფრული ჰუმანიტარიის სფეროს სიახლეების გაზიარება.
დაინტერესებულ მსმენელებს შესაძლებლობა ექნებათ, კონფერენციის მიმდინარეობას ლაივრეჟიმში, ეროვნული არქივის facebook-ის ოფიციალურ გვერდსა და ZOOM-ის პლატფორმაზე, დევნონ თვალი.

The fifth international conference of the National Archives of Georgia will be opened tomorrow
The Fifth International Conference of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia "Archival Studies, Source Studies - Trends and Challenges" will be opened tomorrow, September 24, in online format.
The event will be opened by the Director General of the National Archives of Georgia Teona Iashvili. Conference participants are welcomed by: David Fricker, Chairman of the International Council on Archives (ICA); Charles Farruja, Director of the European Division of the International Council on Archives (EURBICA), Director of the Malta Archives; Director General of the National Archives of Finland Jusie Norteva; Zaza Abashidze, Director of the Korneli Kekelidze Georgian National Center of Manuscripts; Rismag Gordeziani, Doctor of Philosophy; Vasil Kacharava, President of the Georgian Association for American Studies.
The aim of the conference is to gather scientific news, to stimulate close scientific ties between Georgian and foreign scientists, to promote interdisciplinary and intercultural research, to share news in the field of digital humanities.
Interested listeners will have the opportunity to follow the conference live, on the official Facebook page of the National Archives and on the ZOOM platform.