ეროვნული არქივი 21-24 ოქტომბერს თბილისის საარქივო ფილმების IV საერთაშორისო ფესტივალს გამართავს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი 21-24 ოქტომბერს თბილისის საარქივო ფილმების IV საერთაშორისო ფესტივალს გამართავს. წარმოდგენილი იქნება 11 ქვეყნის კინოინსტიტუციის პროგრამა.
2025 წლის ფესტივალის თემაზე „საავტორო კინო“ ქართველ მაყურებელს საკუთარ ფონდებში დაცულ ფილმებს წარუდგენენ: საქართველოს, ბულგარეთის, ესტონეთის, მოლდოვის, პორტუგალიის, გერმანიის, პოლონეთის, უნგრეთის, ხორვატიის, მალტისა და ბელგიის კინოსაარქივო ორგანიზაციები.
კინოფესტივალი 2025 წლის 21 ოქტომბერს 19:00 საათზე ეროვნული არქივის კინოდარბაზში გაიხსნება ოთარ იოსელიანის ფილმით „აპრილი“ (1962 წელი). ღონისძიებას 24 ოქტომბერს 18:15 საათზე დახურავს ქართული პროგრამის მეორე სეანსი, ელდარ შენგელაიას ფილმი „მიქელა“ (1965 წელი). ფილმს საქართველოს ეროვნული კინოცენტრი წარადგენს.

National Archives will host the 4th Tbilisi International Archival Film Festival from October 21 to 24
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia will host the 4th Tbilisi International Archival Film Festival from October 21 to 24. The festival will feature programs from film institutions representing 11 countries.
Under the theme “Auteur Cinema,” the 2025 festival will showcase films preserved in the collections of the national film archives of Georgia, Bulgaria, Estonia, Moldova, Portugal, Germany, Poland, Hungary, Croatia, Malta, and Belgium.
The festival will open on October 21 at 19:00 at the National Archives Cinema Hall with Otar Iosseliani’s film "April" (1962). The closing event will take place on October 24 at 18:15, featuring the second screening of the Georgian program - Eldar Shengelaia’s film "Mikela" (1965), presented by the Georgian National Film Center.