საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი ციფრული არქივის შექმნაზე მუშაობს
„საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივი ციფრული არქივის შექმნაზე მუშაობს“, - განაცხადა იუსტიციის მინისტრმა 10 წლიანი სამოქმედო გეგმის პრეზენტაციაზე.
რატი ბრეგაძის თქმით, თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით, ეროვნულ არქივში დაცული მასალები უფრო მეტად დაცული და ფართოდ ხელმისაწვდომი უნდა გახდეს ჩვენი საზოგადოებისათვის. ამის უზრუნველსაყოფად სრულად დასრულდება გაციფრულების პროცესი რაც ჩვენს ფონდს კიდევ უფრო დაზღვეულს და ფართო აუდიტორიისათვის ხელმისაწვდომს გახდის.
მინისტრის ინფორმაციით, ელექტრონულ არქივში სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოების მიერ გამოცემული ციფრული დოკუმენტები შეინახება, რომელთა ერთობლიობაც სახელმწიფოს სამართლებრივი ისტორიაა.
ეროვნული არქივი ასევე აქტიურად მუშაობს მატერიალურად შექმნილი დოკუმენტების გაციფრებასა და არქივირების პროგრამული უზრუნველყოფის დანერგვაზე; ამჟამად ეროვნულ არქივში მატერიალური დოკუმენტების 8 მილიონამდე გვერდია გაციფრული.

The National Archive Of The Ministry Of Justice Of Georgia Is Working On The Creation Of A Digital Archive
"The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is working to create a digital archive," the Minister of Justice said at the presentation of the 10-year action plan.
According to Rati Bregadze, using modern technologies, the materials preserved in the National Archives should become more protected and widely available to our society. To ensure this, the digitization process will be fully completed, which will make our foundation even more secure and accessible to a wider audience.
According to the Minister, digital documents issued by state authorities will be stored in the electronic archive, the combination of which is the legal history of the state.
The National Archives is also actively working on the digitization of materially created documents and the introduction of archiving software; Up to 8 million pages of material documents are currently digitized in the National Archives.