ზვიად გამსახურდიას მიმართვა მსოფლიოს ხალხებისადმი – კვირის დოკუმენტი
მიმდინარე კვირის დოკუმენტად ეროვნული არქივი გთავაზობთ  საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარის, ზვიად გამსახურდიას მიმართვას მსოფლიო ხალხებისადმი: „საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭო მიმართავს მსოფლიოს ხალხებს, ყველა კეთილი ნების ადამიანს, მხარი დაუჭირონ თავისუფლების, დემოკრატიისა და სამართლიანობის იდეალებისათვის მებრძოლი ხალხის ნებას, არ დაუშვან მის წინააღმდეგ ძალის გამოყენება და ხელი შეუწყონ საქართველოს რესპუბლიკის ცნობას და დამკვიდრებას დემოკრატიულ სახელმწიფოთა თანამეგობრობაში“.
ზვიად გამსახურდია მსოფლიო საზოგადოებრიობას ამცნობს, რომ 1991 წლის 31 მარტს საქართველოს რესპუბლიკაში ჩატარდა საყოველთაო-სახალხო რეფერენდუმი, რომლის დროსაც მოსახლეობამ ერთსულოვნად დაუჭირა მხარი საქართველოს დამოუკიდებლობის აღიარებას 1918 წლის 26 მაისის „საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტის“ საფუძველზე.

Zviad Gamsakhurdia's Appeal to the World People – Document of the Week
The document of the current week of the National Archives is the appeal of Zviad Gamsakhurdia, chairman of the Supreme Council of the Republic of Georgia.
Zviad Gamsakhurdia informs the world society that on 31 March, 1991universal referendum was held in the Republic of Georgia and the population unanimously supported the recognition of the independence of Georgia on the bases of “The Act of Independence of Georgia” of 26 May, 1918.
9 April, 1991.
The document is preserved at the National Archives of Georgia, at the archival fonds of the Parliament of Georgia.