მსახიობ ელისაბედ ჩერქეზიშვილის შარჟი
მსახიობ ელისაბედ ჩერქეზიშვილის შარჟი ლადო გუდიაშვილის შესრულებით. ჟურნალი „თეატრი და ცხოვრება“, 1917 წლის იანვარი, #8.
ელისაბედ ჩერქეზიშვილის დაბადებიდან 50 წლის იუბილე 1913 წელს შესრულდა, ხოლო სასცენო მოღვაწეობიდან 30 წელი - 1916 წელს. თეატრალური საზოგადოება გამოჩენილი მსახიობის იუბილეს სხვადასხვა ღონისძიებით აღნიშნავდა. სწორედ ამ პერიოდში მიმდინარეობდა პირველი მსოფლიო ომი და მხატვარმა შარჟში ეს ორი თემა იუმორით დააკავშირა.
1863 წელს დაბადებულმა ელისაბედ ჩერქეზიშვილმა სასცენო მოღვაწეობა 1886 წელს ქართულ დრამატულ თეატრში დაიწყო, მანამდე, 1884 წლიდან, გამოდიოდა სოფლის სცენისმოყვარულთა წარმოდგენებში. თამაშობდა კომედიურ როლებს. მისი განსახიერებულია : სარა, ხანუმა (ა. ცაგარელის ,,ხანუმა”), ელისაბედი (რ. ერისთავის ,,ჯერ დაიხოცნენ, მერე იქორწინეს“), ანა ანდრეევნა (გოგოლის ,,რევიზორი“).
20-იან წლებში მოღვაწეობა გააგრძელა რუსთაველის თეატრში, 1932 წლიდან კი – კოტე მარჯანიშვილის სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში. შექმნილი აქვს როლები: ნუნუ (ზ. ანტონოვის ,,მზის დაბნელება საქართველოში“), ხორეშანი (შ. დადიანის ,,ჩატეხილი ხიდი”), მაკრინე (ლ. არდაზიანის ,,სოლომონ ისაკიჩ მეჯღანუაშვილი”). 1921 წლიდან  იღებენ კინოში. განსახიერებული აქვს: ხანუმა (,,ხანუმა”), მაკარის დედა („ქეთო და კოტე“), ექიმბაში („ვინ არის დამნაშავე“), არსენას დედა („არსენა ჯორჯიაშვილი“), მაგდანა („ორი მონადირე“).

"Even if the war is over, my jubilee will not end!" Journal "Theater and Life", January 1917, # 8.
Elizabeth Chrkezishvili’s 50th anniversary was in 1913, and 30 years from her acting work – in 1916. Theatre community celebrated the anniversary of the famous actress with various events. It was during the period of World War I and the artist linked these two themes into humor.
Elisabeth Cherkezishvili, born in 1963, started her career in Georgian Drama Theatre in 1886, before that, from 1884, she performed at the village Stage Amateurs. She also played comedy roles. Her roles include: Sara, Khanuma, (“Khanuma” of A. Tsagareli), Ana Andreevna (“The Government Inspector” by Nikolai Gogol).
In the 20s she continued her work in the Rustaveli Theatre and in 1932 – Kote Marjanishvili State Drama Theate. Her roles include: Nunu ("Solar Eclipse in Georgia” by Z. Antonov), Khoreshan (“Broken Bridge” by Sh. Dadiani), and Makrine (“Solomon Mejghaunashvili by L. Ardaziani). Since 1921, she was shot in the cinema. Her roles include: Khanuma (“Khanuma”), Makari’s mother (“Keto and Kote”), Doctor ("Who Is Guilty"), Arsena's Mother ("Arsena Jorjiashvili"), Magdana ("Two Hunters").