სიმონ ამირეჯიბის 1921 წლის ანგარიში
საქართველოში ბაქტერიოლოგიისა და ჰიგიენის ფუძემდებელის, პროფესორ სიმონ ამირეჯიბის 1921 წლის ანგარიში ბაქტერიოლოგიის კათედრის მუშაობასთან დაკავშირებით.
1922 წლის 20 იანვარი.
სიმონ ამირეჯიბი – ქართველი მეცნიერი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამკურნალო ფაკულტეტისა (1919) და თბილისის სანიტარული ჰიგიენის ინსტიტუტის ერთ-ერთი დამაარსებელი და მისი დირექტორი 1926–1933 წლებში. სამკურნალო ფაკულტეტზე მან დააარსა ბაქტერიოლოგიისა (1919) და ზოგადი ჰიგიენის (1920), თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აგრონომიის ფაკულტეტზე კი – მიკრობიოლოგიის კათედრები (1919). 1919 წელს მისი ხელმძღვანელობით საქართველოში ვაქცინებისა და შრატების წარმოება დაიწყო.სიმონ ამირეჯიბი 1877 წლის 19 აგვისტოს დაიბადა.

Simon Amirejibi's Report / 1921
The National Archives of Georgia is publishing a report (1921) of professor Simon Amirejibi - the founder of bacteriology and hygiene in Georgia, regarding the work of the bacteriology department.
20 January, 1922.
Simon Amirejibi – a Georgian scientist and one of the founders and the director of the Faculty of Medicine of Tbilisi State University (1919) and Tbilisi Sanitary Hygiene Institute in 1926-1933. On the Faculty of Medicine he founded the Department of Bacteriology (1919) and General Hygiene (1920) and on the Faculty of Agronomy of Tbilisi State University - Department of Microbiology (1919). In 1919 he led the production of vaccines and serums in Georgia. Simon Amirejibi was born in August 19, 1877.